Doğum koçluğu (Doula) günümüzde daha büyük önem kazanmış ve anne-baba için doğum sürecini ve sonraki süreçleri anlama da etkili bir öğretici işlem haline gelmiştir. Doğum koçluğu hamilelik süreci, doğum süreci ve doğum sonrası süreçte anneye ekstra destek olmak için yanında yer almaktadır. Bu süreçlerde sizlere genel eğitimler verilmektedir. Doğum koçluğu eğitimleri doğum anında ya da doğuma yakın dönemlerde durumu kontrol altına almanız ve rahat bir doğum yapmanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda bu eğitimler yalnızca anne-bebek ilişkisini güçlendirmemekle birlikte sizlere günlük hayatta da etkili bir yaşam sürmenizi sağlamaktadır.

Doğum koçluğu sertifikasına sahip olmayan kişilerin eğitimci adı altında herhangi bir eğitim vermesi yasaktır. Bu sebeplerden dolayı doğum koçluğu eğitimleri için sizlere güvenilir ve sertifikalı eğitimciler ile çalışma imkânı sunuyoruz. Tüm eğitimlerimiz  uluslararası sertifikalı bir eğitimler olarak geçmektedir. 

Doğum koçluğu anne ve bebek arasında bir iletişim kurmayı sağlaması gerekmektedir. Bu dünyanın her noktasında aynı süreci kapsar. Bu nedenle doğum koçluğu uluslararası akreditasyon formu ile eğitimlerin doğrulanması ve eğitim vermeye yönelik bir sistem olması gerekmektedir. Tüm bu işlemleri sağlamayan kişiler, anneye doğru bir yol gösteremeyecek ve anne-bebek arasındaki ilişki doğru kurulamayacaktır. Bu nedenle eğitimli ve sertifikalı doğum koçluğu eğitimleri almanız önemlidir. Uluslararası sertifikalı doğum koçluğu eğitimleri genel olarak belirlenen eğitimlerden oluşmaktadır.

Doğum Koçluğu Eğitimlerine Genel Bir Bakış

Doğum da nefes teknikleri, doğum koçluğu sürecinde verilen ilk teknik yöntemlerden biridir. Bu yöntemle kişilerin doğum anına yakın süreçte ve doğum anında nefesini doğru bir şekilde yöneterek, bebeğin dünyaya gelmesini ve ağrı azaltmasını sağlamaktadır. Doğru nefes teknikleri ile kendi vücudunuz üzerinde etki kurarak, doğal bir şekilde gevşeme yapabilirsiniz. Doğum koçluğu sırasında öğretilen nefes teknikleri eğitiminin size kazandıracakları;

  • • Akciğer kapasitesi genişleyerek, hamilelikte nefes darlığı sorununu azaltır. 
  • • Mide de yanma, hazımsızlık, gaz gibi sorunlar nefes tekniği ile azalır.
  • • Hamilelik sürecinde vücutta yer alan ağrılar azalır.
  • • Doğru nefes teknikleri bebek ile anne arasındaki iletimi kolaylaştırır. 

Kokuların kişilerin hafızasında yer etme ve rahatlatma özelliği bulunmaktadır. Bazı kokular sizleri alıp çok uzaklara götürebilir, bazı kokular ise vücudunuz da gevşeme ve rahatlama sağlayabilir. Aromaterapi de doğum koçluğu sırasında anne ve bebek iletişimini sağlamak, vücuttaki ağrıları azaltmak için uygulanan yöntemlerden biridir. 

Aromaterapi sırasında kullanılacak tüm kokular ve kimyasal ürünler doğum koçu tarafından seçilmeli ve ayarlanmalıdır. Doğru ve ölçüsüz katılan aromaterapi yağları ağır bir koku oluşumu ile sizlere yardımcı olmak yerine, rahatsız edebilir. Hamilelikte aromaterapi yağları ya da kokuları ile yapılan bu yöntem annenin solunum yollarını açarak, nefes darlığı problemlerini ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda annenin vücuduna ekstra bir koruma sağlayarak enfeksiyon ve cilt problemlerine iyi bir kalkan oluşturur. Doğum koçluğu annenin hamilelikte kendini iyi hissetmesi ve rahat bir süreç geçirmesi için çeşitli meditasyonlarla doğuma anneyi hazırlamaktadır. Bu nedenle hamilelik sürecinde doğum koçluğu eğitimi ile anne takip edilerek kullanılmaması gereken kokuların eğitimini de anneye vermektedir. Bu kokular içerdikleri kimyasal yapı nedeniyle anne rahminde olumsuz etkiler bırakabilir. Bu kokulardan bazıları;

  • • Kekik
  • • Fesleğen
  • • Rezene
  • • Pennyroyal
  • • Biberiye

Doğum koçluğu içerisinde birçok farklı eğitim yöntemi bulunmaktadır. Özellikle doğum süreci içerisinde ebeveynler doğumun yaklaşması ile doğum anından endişelenebilmektedir. Özellikle anne normal doğum sürecindeki ağrı ve sancılardan korkabilmektedir. Doğum koçluğu eğitimleri sırasında verilen doğumda gevşeme teknikleri ile doğum sırasında rahat bir şekilde annenin doğum yapması sağlanmaktadır. Anne doğum koçu tarafından verilen doğumda gevşeme tekniği eğitimi ile doğum sırasında hem nefes kontrolünü doğru yapabilir hem de fazla zorlanmadan doğumu gerçekleştirebilir. Bu noktada annenin öğrendiklerini doğru bir şekilde uygulaması ve paniğe kapılmaması önemli bir adımdır. Bu kapsamda doğum koçluğu yalnızca genel eğitimleri vermez, doğum anında da sizlere destek olmak için yanınızda yer almaktadır. Doğumda gevşeme eğitimi vücudunuzu rahat bırakmanızı ve bebeğin doğum sürecine girdikten sonra daha kolay bir şekilde anneden ayrılmasını sağlar. Bu durum hem bebek açısından hem de anne açısından doğru bir iletişim kurma eğitimidir. 

Doğum Koçluğu Eğitimleri Ne Kadar Sürer?

Doğum koçluğu yalnızca belirli eğitimleri veren bir eğitimci değildir. Doğum koçluğu süreci anne ve bebek arasındaki tüm iletişimi sağlayan, süreci etkin bir şekilde yönetmenizi sağlayan bir eğitim ve destek sürecidir. Bu noktada bir doğum koçu anne ve babaya doğum koçluğu sertifika programı dâhilinde tüm genel eğitimleri vermekte ve ardından doğum esnası ve doğum sonrasında gerekli tüm desteği sağlamaktadır. 

Doğum koçluğu eğitimi artık annenin tüm süreci başarı ile atlatması sonrasında eğitimciye artık ihtiyaç duymaması halinde sona erer. 

Başkent Üniversitesi Onaylı Sertifikalı Doğum Koçluğu Eğitimi

EĞİTİM DETAYLARI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Formu doldurun, sizi arayalım!